İzmir Kalkınma Ajansının 2013 Okul Öncesi Eğitim ve Mesleki Eğitim alanında açmış olduğu hibe programı kapsamında, Ödemiş Mesleki Eğitim Merkezinin Ödemiş Kaymakamlığı ile ortaklaşa hazırladığı proje, İzmir çevresindeki 153 proje arasında hibe desteği almaya hak kazandı.
'Kaynak Robotu Kullanma ve Programlama Eğitimi' isimli proje kapsamında proje başvuru sahibi ve İZKA arasında Nisan ayında sözleşme imzalandı.
Ödemiş Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Denetim Serbestlik Müdürlüğü ve Madeni İşler Demirciler Odasının ortak olduğu 370.000 TL bütçeli projedeki hibe desteği %90'dır, %10'luk istenen eş finansmanı bulunamadığı için proje fesh aşamasına gelmiş, fakat yapılan yoğun görüşmeler sonucu eş finansmanın temin edilmesi yoluyla proje tekrar uygulamaya geçmiştir.
Proje kapsamında, eski hükümlülere 160 saatlik bilgisayar operatörlüğü, 206 saatlik gazaltı kaynakçılığı ve 60 saatlik kaynak robotu kullanma ve programlama eğitimleri verilecektir. Denetim Serbestlik aracılığıyla bu kursları tamamlayan hükümlülerin istihdamı da sağlanacaktır.
21 adet diz üstü bilgisayar, 5 adet gazaltı kaynak makinesi ve 1 adet kaynak robotu tüm donanım ve opsiyonel aparatları dahil proje faaliyetleri kapsamında alınacaktır. Proje süresi 12 ay olup, Nisan 2015'te sona erecektir.